Інститут Церковного Права

Головна УБНТ Звіт Голови УБНТ митр. прот. д-ра Михайла Димида (2005-2006 р.Б.)
17.10.2007
ІЦП
Головна
Новини
Статті та Публікації
Видання Інституту
Проекти Інституту
Про ІЦП
Конгрес Богословів УГКЦ
УБНТ
Законодавство
Собори
Синод
Збірки законів
Послання і листи
Літургійне Право
Окружні послання Римських Архиєреїв
Розділи сайту
Бібліотека
Питання каноністові
Світова Періодика
WEB-ресурси
Архів
Документи
Пошук
Електронний каталог ІЦП
Дипломні роботи
Судочинство
Авторизація

Забули пароль?
Ще не зареєстровані? Реєстрація
 
 
Дорогі колеги!!!
Інститут Церковного Права ім. свщмч. Андрія Іщака

Запрошує на семінар каноністів

Тема: Організація душпастирства згідно рішень синодів Києво-Галицької Митрополії в роках 1596-1991.

Доповідач: о. д-р Роман Шафран

Четвер, 25 жовтня 2007 р. о 15 год. музей Йосифа Сліпого

 
 


Звіт Голови УБНТ митр. прот. д-ра Михайла Димида (2005-2006 р.Б.)
Написав митр. прот. д-р Михайло Димид   
16.02.2007
Українське Богословське Наукове Товариство є спадкоємцем і продовжувачем богословської наукової думки та праці, яка була розпочата 1923 р. у Львові з ініціативи та за підтримки Митрополита Андрея Шептицького та о. Йосифа Сліпого. Метою та завданням Товариства є «розвивати богословсько-філософську думку в Україні та за її межами; сприяти вихованню молодих науковців і дослідників з богослов’я і філософії; слідкувати за розвитком богословської думки у світі та брати в ньому участь; стежити за релігійним життям і становищем Христової Церкви у світі, зокрема за антихристиянськими течіями в науці і культурі; поглиблювати студії, плекати науки і досліди, що стосуються християнського Сходу та екуменізму, зокрема в Україні» 1.

На Загальних Зборах 11 грудня 2001 р. я мав честь вперше стати головою того славного історією, але скромного своєю дійсністю, громадського товариства. Згодом Загальні Збори УБНТ переобрали мене на це служіння 22 лютого 2005 р. На цю каденцію, до Управи товариства ввійшли такі мої колеги:
заступник Голови – д-р Михайло Петрович
секретар – Ігор Горішний
скарбник – Марія Кожух
координатор секцій – Юрій Чухній
відповідальна за поширення УБНТ в Україні та за її межами – Анна Боднар
голова Контрольно-ревізійної комісії – митр. прот. Мирон Бендик
члени ревізійної комісії: о. Олег Шумелда, о. Петро Квич.

Теперішня українська дійсність визначається ростом і внутрішнім зміцненням навчально-наукових богословських установ, за відсутності яких колись, цю роль сповнювало УБНТ. Воно було чи не єдиним маяком української богословської мислі. Із причини такого динамічного розвитку інституцій, УБНТ проходить стадію нового позиціонування, оскільки майже всі богослови реалізують свій науковий потенціал у рамках своїх установ, переважно у плані викладацькім чи адміністративнім. В такому випадку перспектива товариства така, що воно повинно стати організацією, яка допомагає богословам із різних інституцій та різних богословських шкіл пізнавати одне одного, обмінюватися знаннями та спільно творити суто наукові проекти. Ми не можемо втішати себе ілюзією будинків і структур, в той час, коли Київська богословська думка в них не має ще належного місця для ідейно і економічно забезпеченого свобідного наукового поступального росту. Це однак нелегко здійснити в обставинах економічної кризи, коли в Україні є майже неможливим нині бути просто богословом і за це отримувати гідну зарплату. В таких умовах ледве чи можна отримати власні чи інституційні засоби для суспільної роботи у напрямку більшого розвитку богослов’я.
В ідеальних обставинах, сьогодні УБНТ повинно здійснювати таку роль:
1)    збирати богословів різних інституцій в одне Товариство для творення спільного богослов’я Київської Церкви;
2)    популяризувати основоположну еклезіологічну засаду, що всі ми в першу чергу є синами та доньками Церкви Володимирового Хрещення, і від цього нам потрібно відштовхуватися для богословського осмислення нашого буття;
3)    надавати можливість преставникам різних богословських спеціалізацій зустрічатися і творити спільні наукові проекти, які виходять із засад Київської християнської спадщини;
4)    поширювати коло науковців, зацікавлених у богословських науках, поза суто церковними громадами, а особливо серед спеціалістів з інших галузей науки;
5)    ширити думку про потребу богословського Товариства по всіх областях України, як теж у богословських центрах діаспори.

На практиці, в останній моїй дворічній каденції, діяльність УБНТ розвинулась у Львові, у п’яти напрямках, а саме:
1)    виголошення щомісячних наукових доповідей протягом академічного року;
2)    відновлення і скріплення секції «Канонічного права» в співпраці з Інститутом Церковного Права ім. священомученика Андрія Іщака УКУ;
3)    збільшення числа членів;
4)    видання журналу «Богословія» під мудрою редакцією прот. Івана Гаваньо;
5)    організацією Конгресу Богословів УГКЦ.

Поза Львовом УБНТ поволі розвивається в Дрогобичі під проводом митр. прот.   д-ра Мирона Бендика і у Тернополі під проводом прот. д-ра Михайла Пастуха.

Дякую членам УБНТ за довір’я і пошану, яку постійно до мене виявляли, підтримуючи мною запропоновані проекти, хоч я свідомий, що далекий від надії, яку на мене покладають. Хочу на заключення свого короткого виступу ще сказати, що УБНТ завжди жило за рахунок ентузіастів і воно дальше потребує ідеалістів, щоб вони могли в актуальній фазі інституційного розвитку допомогти українській богословській науці еволюціонувати в більш динамічний спосіб, перейшовши із семінарійних лавок до наукових проектів і популярних підручників. Це вже тоді буде тим живим словом, натхненим Утішителем, якого так потребують нині Церкви Володимирового Хрещення і їхні чада, як для власного спасіння, так і для свідчення одности Тіла Христового на Київській Землі.

1.Статут Українського Богословського Наукового Товариства. Львів, 1998 р. Б., с. 2 // Архів УБНТ.

 
Назад
Інститут церковного права © 2005-2006 icl.org.ua
© ІCL, 2005-2006. Контакт: