Інститут Церковного Права

Головна УБНТ Звіт головного редактора журналу «Богословія» 2006 р.Б.
17.10.2007
ІЦП
Головна
Новини
Статті та Публікації
Видання Інституту
Проекти Інституту
Про ІЦП
Конгрес Богословів УГКЦ
УБНТ
Законодавство
Собори
Синод
Збірки законів
Послання і листи
Літургійне Право
Окружні послання Римських Архиєреїв
Розділи сайту
Бібліотека
Питання каноністові
Світова Періодика
WEB-ресурси
Архів
Документи
Пошук
Електронний каталог ІЦП
Дипломні роботи
Судочинство
Авторизація

Забули пароль?
Ще не зареєстровані? Реєстрація
 
 
Дорогі колеги!!!
Інститут Церковного Права ім. свщмч. Андрія Іщака

Запрошує на семінар каноністів

Тема: Організація душпастирства згідно рішень синодів Києво-Галицької Митрополії в роках 1596-1991.

Доповідач: о. д-р Роман Шафран

Четвер, 25 жовтня 2007 р. о 15 год. музей Йосифа Сліпого

 
 


Звіт головного редактора журналу «Богословія» 2006 р.Б.
Написав прот. Іван Гаваньо   
13.02.2007
Діяльність журналу «Богословія» за звітний період:
від 2003 до 2006 року

За звітний період здійснено п’ять випусків журналу:
№ 66, кн. 1-2; № 66, кн. 3-4; № 67, кн. 1-2; № 67, кн. 3-4; № 68, кн. 1-4; на виході до друку – № 69, кн. 1-4. Більшість випусків мали тематичну спрямованість: № 66, кн. 1-2 – паломництво Папи Римського в Україну, № 66, кн. 3-4 – роздуми над спадщиною Патріярха Йосифа, № 67, кн. 3-4 – канонічні питання, № 68 – питання Філіокве в екуменічному діялозі, № 69 кн. 1-4 – літургійні питання.
У журналі опубліковано дописи українських та іноземних науковців і богословів, зокрема: Михайла Димида, Йосифа Андріїшина, Мирослава Мариновича, Мирона Бендика, Лесі Коваленко, Петра Гусака, Наталі Сиротинської, Святослава Шевчука, Тараса Коберинка, Михайла Гайковського, Івана Дацька, Івана Гаваньо, Олега Багана, Леоніда Тимошенка, Юрія Аввакумова – Німеччина, Антуана Аржаковського, Мішеля Ставру, Андре Бореллі – Франція, Сергія Келегера – Ірландія, Василя Лостена – США, Андрія Онуферка , Мирослава Татарина, Петра Ґаладзи, Андрія Чировського, Ігора Мончака – Канада, Ярослава Москалика, Августина Баб’яка, Вальтера Желязного – Польща, Боніфатія Луйкса – Бельгія, Роберта Тафта, Джованні Скарабеллі – Італія, Томаса Немета – Австрія. Усього опубліковано праці сорока авторів.
Структуру журналу поповнено новими рубриками:
–    «Соціяльні питання: людина, Церква, держава», яку курує Інститут релігії й суспільства,
–    «Постаті Церкви», започатковану з метою заохотити дослідження діяльности та наукової спадщини подвижників нашої Церкви,
–    «Праці молодих науковців», у рамках якої на сторінках журналу дебютували молоді богослови – аспіранти вищих богословських студій різних західноевропейських наукових закладів: Андрій Михалейко, Тарас Хомич, Тарас Тимо, Василь Рудейко, Сергій Стесенко.
Значно розширено рубрики «Актуальна богословська проблематика», «Бібліографія богословських та інших наукових статей у слов’яномовних періодичних виданнях …». Застосовано новий підхід до формування рубрики «Хроніка»: тепер це не просто перелік важливих релігійно-суспільних подій, а спроба аналітичного богословського осмислення резонансної теми (чи кількох тем) по “гарячих” слідах публікацій у пресі того періоду.
Загалом, видавнича політика редакції була скерована не тільки на те, щоб ознайомлювати читача із сучасною богословською проблематикою. Редакція старалась ініціювати сам богословський процес Церкви, який можна оцінити як перехід від еклектичности до самобутности в безнастанному пошукові української християнської ідентичности.
Крім того, редакція постійно тримала в полі зору питання розвитоку сучасної наукової термінології, активно залучалася до процесу її формування. Чимало напрацювань редакції були схвально прийняті в науково-богословських колах і вживаються в інших виданнях.
Треба відмітити й основні труднощі, з якими редакції доводилося стикатися в процесі науково-видавничої діяльности. Одна з них – проблема своєчасного фінансування поліграфічних послуг, оплати праці співробітників редакції та залучених до випуску номера осіб. Значною мірою ця проблема розв’язувалася завдяки стабільному виконанню з боку УКУ своїх обов’язків співвидавця журналу. Натомість, коли наставала черга УБНТ забезпечувати фінансування, виникали труднощі. Сюди ж слід віднести й проблему збуту виданих тиражів журналу. Цілеспрямоване розповсюдження примірників журналу – з розрахунку примірник на кожного священнослужителя – було налагоджено хіба що в Самбірсько-Дрогобицькій єпархії, за що велика вдячність від редакції єпархіяльному управлінню. З управліннями інших єпархій такої домовлености не вдалося досягнути.
Головна внутрішня проблема видавничої діяльности редакції журналу полягала в недостатній оперативності поступлення замовлених матеріялів (пов’язаній з великою завантаженістю авторів адміністративною та викладацькою працею), значній тривалості процесу редагування матеріялів (викликаній неусталеністю досі термінології, мовностилістичною різнорідністю вхідних матеріялів: маємо авторів з діяспори, науковців, які формувалися в різних школах і різних мовних середовищах, – браком фахівців у сфері редагування богословської наукової літератури тощо). Попри це, редакція зробила спробу розширити коло осіб, залучених до випуску номера, і перейти з річника на піврічник. Однак, знову ж таки, проблеми нерегулярности фінансування дуже ускладнювали, часто просто унеможливлювали роботу з залученими особами.
Як показує досвід, для успішної діяльности журналу в сучасних умовах швидкого богословського розвитку Церкви та наукових інституцій у штаті редакції треба мати щонайменше одного наукового редактора, двох літредакторів та коректора. До того ж, загальний видавничий успіх журналу вимагає для редакції посади звільненого (чи майже звільненого) від інших адміністративних та посадових обов’язків головного редактора.
Окреме питання – залежність редакції від діяльности наукових секцій УБНТ. Ця діяльність так і не була достатньо розвинена, що ставило редакцію перед необхідністю суто власними силами вести пошук наукових матеріялів для публікацій.


З повагою до Загальних Зборів УБНТ,
Головний редактор журналу «Богословія»
прот. Іван Гаваньо.
 
Назад
Інститут церковного права © 2005-2006 icl.org.ua
© ІCL, 2005-2006. Контакт: