Інститут Церковного Права

Головна Статті та Публікації Заснування і діяльність Інституту Церковного Права*
18.10.2007
ІЦП
Головна
Новини
Статті та Публікації
Видання Інституту
Проекти Інституту
Про ІЦП
Конгрес Богословів УГКЦ
УБНТ
Законодавство
Собори
Синод
Збірки законів
Послання і листи
Літургійне Право
Окружні послання Римських Архиєреїв
Розділи сайту
Бібліотека
Питання каноністові
Світова Періодика
WEB-ресурси
Архів
Документи
Пошук
Електронний каталог ІЦП
Дипломні роботи
Судочинство
Авторизація

Забули пароль?
Ще не зареєстровані? Реєстрація
 
 
Дорогі колеги!!!
Інститут Церковного Права ім. свщмч. Андрія Іщака

Запрошує на семінар каноністів

Тема: Організація душпастирства згідно рішень синодів Києво-Галицької Митрополії в роках 1596-1991.

Доповідач: о. д-р Роман Шафран

Четвер, 25 жовтня 2007 р. о 15 год. музей Йосифа Сліпого

 
 


Заснування і діяльність Інституту Церковного Права*
Написав пресв. Микола Яворський, Львів   
05.07.2007
Найперше бажаю скласти подяку Всемогутньому Господу Богу у Пресвятій Тройці Єдиній за те, що дозволив, щоб ми дожили і змогли взяти участь у сьогоднішньому ювілейному семінарі українських каноністів , присвяченому 5-ти літтю заснування Інституту Церковного Права ім. свчщм. Андрія Іщака, колишнього викладача Львівської Богословської Академії, професора церковного права.
Радіємо з того, що вже п’ятий рік поспіль в Україні успішно проходить популяризація церковного права, про що найперше засвідчує функціонування Інституту Церковного Права при Українському Католицькому Університеті.
Наша радість побільшується ще із тієї причини, що оцей скромний ювілей співпадає з дещо більшим ювілеєм, а саме: 40-ка річчям завершення праць Другого Ватиканського Собору. Саме цей Собор дав поштовх для перегляду канонічної дисципліни усієї Церкви.  А це в свою чергу спричинило те, щоб канонічне право східних Церков було розглянуте згідно з думкою Отців Другого Ватиканського Собору та згідно із справжньою східною традицією.  Внаслідок чого, східні католицькі Церкви отримали першу спільну східну кодифікацію під назвою: Кодекс Канонів Східних Церков, що був проголошений 18. 10. 1990 року, Римським Архиєреєм Іваном Павлом ІІ, та який почав зобов’язувати від 01. 10. 1991 року Божого.
Завітавши сьогодні до Українського Католицького Університету з нагоди цієї радісної події, ми всі, що ось тут у цій світлиці зібрались, застановляємось над правом, як над науковою дисципліною, і це є добре і слушне.
Адже право належить до одного із істотних факторів культурного розвитку Європи, духовне обличчя якої формувалось під впливом грецько-римської цивілізації. Вже як науковою дисципліною, правом займалися від початку виникнення у Європі першого університету під кінець XI століття у Болонії. Це була перша школа в якій навчали римського права і церковного права, на той час двох загально-домінуючих систем.
Коли ж іде мова про церковне право, то воно є оригінальним, тому що це є право милосердне із одночасним застосуванням приписів любові. Милосердя є правом, а церковний порядок є юридичним з’ясуванням порядку Спасіння, кінцевою метою якого є спасіння душ.

І. Заснування Інституту Церковного Права
    
Спроби заснувати Інститут Церковного Права проводились під керівництвом п-на д-ра Анібала Соутуса. І правдоподібно перша така спроба мала місце у 1994 році, про що засвідчує виготовлений документ під назвою: „Статут Інституту Східного Церковного Права у Львові”. Цей документ був розділений на 8 статей, які в свою чергу були поділені на артикули. Всього цей документ містив 52 артикули.
Наступну спробу заснувати інститут спостерігаємо у 1996 році, на що вказує черговий приготований документ під назвою: „Статут Інституту Церковного Права”. Цей документ також був поділений на 8 статей, які були поділені на артикули і параграфи. Документ містив 46 артикулів.
І хоч проект цей не був зреалізований, однак ідея заснування Інституту Церковного Права жила.
Боже Провидіння дозволило, щоб у рік Великого Ювілею, за пропозиціями Блаженнішого Любомира Кардинала (Гузара), Преосвященного Владики Софрона (Мудрого) і митрофорного протопресвітера Михайла Димида та за рішенням Сенату Львівської Богословської Академії 14 листопада, науковою зустріччю на тему: „Місце канонічного права в системі права” офіційно відкрився Інститут Церковного Права. Це іще один інститут, крім семи вже діючих при УКУ.

ІІ. Діяльність Інституту Церковного Права.

Вже на початку своєї діяльності, інститут окреслив стратегічну мету праці: „створити канонічну правову базу для багатосторонньої інтеграції церковного права в різні сфери життєдіяльності Київської Церкви”.
Для досягнення цієї мети були намічені такі головні напрямки діяльності:
1. Історичний, який охоплював дослідження джерел церковного права Київської Церкви, через опрацювання Соборів, Синодів, правових актів, єпископських зібрань, почавши від 991 року - саме цією датою фіксується перше зібрання єпископів на Київській землі, аж до теперішнього часу. В сумі необхідно було б опрацювати близько 600 синодів.
2. Соціальний, який полягає в знаходженні наукової відповіді на проблеми і потреби Церкви.
І так вже від початку своєї діяльності Інститут Церковного Права прийняв
перше замовлення від головної настоятельки сестер милосердя св. Вікентія укласти східний чернечий Устав в дусі ІІ Ватиканського Собору.
Наступне замовлення надійшло від Синоду Єпископів Києво-Галицької Митрополії УГКЦ - приготовити проект статуту Синоду.
Також, виникають різні подружні справи, на які необхідно подати вичерпне пояснення.
Крім того, виникає необхідність у більш грунтовнішому та компететнішому поясненні деяких юридичних термінів, які вживаються на щодень, як в офіційних документах Церкви свого права, так і в науковій літературі. Наприклад: Який вислів в українській мові найвірніше, як змістовно так і етимологічно відзеркалює латинський вислів „sui iuris”: вислів „помісна” чи „самоуправна”?.
3. Популяризація церковного права шляхом конференцій, семінарів та інших зустрічей.
4. Видавництво наукової та науково-популярної літератури.
5. Розробка навчальної літератури з церковного права, шляхом їхнього дидактичного викладу у різних навчальних закладах відповідних спеціалізованих дисциплін, співробітниками Інституту Церковного Права з перспективою створення факультету церковного права в Українському Католицькому Університеті.
6. Формувати церковне сопричастя Київської Церкви sui iuris (УГКЦ).
І так за п’ять років своєї діяльності, Інститутом Церковного Права досягнуто чималих успіхів, а саме:
1. Організовано та частково оформлено документи про 27 мучеників Української Греко-Католицької Церкви, які були проголошені Святішим Отцем Іваном Павлом ІІ під час його душпастирського візиту в Україну у червні 2001 року.
2. Видано такі книги:
а) Єпископ Київської Церкви, історично-юридичний погляд з проектуванням на особу нинішнього єпископа УГКЦ,
автор - митр. прот. Михайло Димид.
б) Посібник єпархіяльного Єпископа, практичне пояснення прав та обов’язків єпархіяльного Єпископа згідно із ККСЦ та партикулярного права УГКЦ,
автор - митр. прот. Йосиф Андріїшин, спочилий у Бозі 2003 року.
3.Організовано ряд конференцій на міжєпархіяльному та міжнародному рівні.
4. Складено список наукових працівників для праці над виконанням окремих проектів інституту. Первісний перелік фахівців охоплював 13 осіб.
5. Організовано матеріально-технічне забезпечення для плідної праці Інституту Церковного Права. На сьогоднішній день у розпорядженні інституту є: 5 кімнат, 7 персональних компю’терів, копіювальна машина і факсовий апарат. Для всіх працівників інституту створені робочі місця з достатнім умеблюванням, працівники мають власні електронні адреси та свобідний доступ до мережі Інтернет. Також для службових цілей мають право використовувати автотранспорт УКУ. Крім того, продовжується формування власної бібліотеки інституту, в якій нараховується понад 190 одиниць спеціалізованих видань.
6. Спільно з ректоратом УКУ, організовано ліценціятські курси з вивчення церковного права, у яких на сьогодні беруть участь 11 слухачів. Із цієї радісної новини дуже тішимося, що таке число осіб виявили зацікавлення у вивченні канонічної дисципліни.
7. У 2005 році Інститутом Церковного Права укладено перспективний план діяльності на 2006 рік, який охоплює 8 цікавих проектів, а саме:
?    Дослідження і публікація синодів Київської Церкви;
?    Документація для Української Греко-Католицької Церкви: Парохіяльні (метрикальні) книги;
?    Розробка навчальної літератури з церковного права;
?    Організування конференцій та семінарів ІЦП;
?    Видання журналу ІЦП „Метрон”;
?    Церковно-правові запитання на веб-сторінці УГКЦ;
?    Адміністрування веб-сайту ІЦП;
?    Організування міжнародної наукової конференції на тему: „Канонічно-історичний досвід відносин Східних Католицьких Церков із Римським Архиєреєм”, яку планується провести 17 вересня 2007 року.

Підсумок

На основі вище представленого реферату, можна ствердити, що діяльність Інституту Церковного Права вносить свій вагомий внесок у розбудову богословської освіти в Україні і тим самим спричинюється до підвищення освітнього рівня навчання. Адже освічених людей потребує Україна, потребує їх і Церква. Може не всі це розуміють, але на довшу мету найкращою інвестицією держави і церкви саме є освіта, яка також дозволяє перемагати слабості нашої традиційно-емоційної, але непослідовної та мало поглибленої віри.

 
Назад
Інститут церковного права © 2005-2006 icl.org.ua
© ІCL, 2005-2006. Контакт: